Get Adobe Flash player

W dniach 13-14 września br. Klub Seniora wyjechał na dwudniową wycieczkę na Roztocze i do Zamościa.

Pierwszego dnia, przy pięknej pogodzie, z przewodnikiem zwiedziliśmy Roztocze, tj: Zwierzyniec, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, kościół „na wyspie”, budynki Zarządu Ordynacji Zamojskiej, kaplica św. Rocha, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej. Wiedza oraz komunikatywność przewodnika umożliwiły lepsze poznanie południowych kresów Polski. Po zwiedzaniu Roztocza, udaliśmy się do Ośrodka Wypoczynkowego „Czar Roztocza” na posiłki i nocleg. Dzień zakończył się grillem przed Ośrodkiem z muzyką i śpiewem.
W piątek, 14 września, wyjechaliśmy na spotkanie z przewodnikiem w Zamościu. Zwiedziliśmy Katedrę, Rynek Wielki, Muzeum Zamojskie, Synagogę oraz Rotundę Zamojską.
Zamość został założony przez Jana Zamoyskiego w 1580 roku. Miasto zaprojektował włoski architekt Bernardo Morando. To idealne miasto miało program wielofunkcyjny: mieściło rezydencję ordynata, było nowoczesną twierdzą, ośrodkiem oświaty i nauki, życia religijnego, sądownictwa, rzemiosła i handlu. Największy rozwój miasta przypadł na okres od końca XVI do połowy XVII. Zbudowano wówczas ratusz, podcieniowe kamienice oraz świątynie różnych wyznań. W czasie okupacji hitlerowskiej Zamość był miejscem nadzwyczaj okrutnej eksterminacji ludności polskiej, jeńców radzieckich oraz Żydów. Dziś Zamość to około 70-tys. powiatowe miasto. Został wpisany na listę UNESCO.

W drogę powrotną do Sandomierz udaliśmy się o godz. 18:30.

Kolejna wycieczkę możemy zaliczyć do bardzo udanych.