Get Adobe Flash player

IMG_5398Uczestnicy warsztatów rękodzieła artystycznego, odbywających się w Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej oraz krawieckich, które mają swoje miejsce w Przełączniku - twórczym zaułku, 19 czerwca odwiedzili Zalipie.

Zalipie leży w województwie małopolskim, niespełna dwie godziny drogi od Sandomierza. Wioska zachęca do zwiedzania przede wszystkim tym, że tutaj niezależnie od pory roku można rozkoszować się niezwykłymi widokami, cieszyć oczy i duszę fantazyjnie skomponowanymi bukietami kwiatów, które zdobią wszystko, co można pomalować: domy, ściany mieszkań, sprzęty, serwetki, płoty, a nawet psie budy.

Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach pn. „Zalipiańskie malowanki”, czyli malowanie na papierze oraz wyrobach z drewna. Nie lada atrakcją okazał się również spacer wśród pól i przepięknie malowanych chałup.

Wyjazd zorganizowany przez Sandomierskie Centrum Kultury wywołał wiele pozytywnych emocji i był doskonałą okazją do integracji uczestników warsztatów.