Get Adobe Flash player

CHLOPCY-BANERZapraszamy 16 września (niedziela) o godz. 18:00 w Porcie Kultury na spektakl pt. „CHŁOPCY” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy ze Stalowej Woli.
Wstęp wolny!Chłopcy” to najsłynniejsza i najczęściej wystawiana sztuka Stanisława Grochowiaka.

Jej bohaterami są staruszkowie z domu starców; schorowani, samotni i traktowani przez opresyjne społeczeństwo jak dzieci. Jednak oni mają w sobie dużo żywotności i próbują przekuć swoją słabość w siłę. Stają się anarchicznymi „chłopcami”, którzy w karnawałowym żywiole zabawy wywracają na opak porządek rzeczywistości. Tworzą własny fikcyjny świat, gdzie to oni narzucają prawa – nie są już ludźmi zepchniętymi na margines, ale wtajemniczonymi „spiskowcami”. Przez liczne błazeństwa próbują stawić opór bezwzględnemu światu i oddalić widmo nieuchronnej śmierci. Dlatego afirmują życie, wolność i cieszą się każdą chwilą. Są jednak „harcerskie” zasady, które szczególnie pielęgnują: sprawiedliwość, lojalność, odwaga i solidarność.

Występują: Leszek Baran, Małgorzata Grudzień, Edward Kotłowski, Ewa Krukowska, Maria Łojek, Anna Płecha, Elżbieta Pikus, Marian Pomykała, Andrzej Sudoł, Lila Wojciak

Reżyseria i opracowanie tekstu: Aneta Adamska, Maciej Szukała


***
Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy, założony w 1946 roku przez Jana J. Szpornę. Pod jego opieką ATD zrealizował około 15 przedstawień. Sławę i rozgłos przyniósł zespołowi Józef Worek Żmuda, charyzmatyczny reżyser i wybitny aktor, który przygotował z członkami teatru ponad 40 przedstawień. Po śmierci Józefa Worka Żmudy w 1984 toku teatr przyjął jego imię. Od zawsze pasja i zaangażowanie członków ATD pchały go do podejmowania interesujących w treści i formie przedsięwzięć. Teatr był i pozostał wierny repertuarowi dramatycznemu, z którego wydobywał teksty o wysokim poziomie literackim, nie zapominając przy tym o różnorodności, dlatego klasyka i współczesność zawsze przeplatały się nawzajem. Wielkie i znaczące nazwiska autorów sztuk traktowane były na równi z debiutami. Dzięki temu wielka literatura przeplatała się z codziennością.

Obecnie Teatr działa przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Tu mieszkańcy miasta przez lata realizują swoje aktorskie pasje. Po wojnie do początku lat osiemdziesiątych należał do najlepszych teatrów amatorskich w kraju, wystawiając niezwykle ambitny repertuar z polskiej klasyki i sztuk współczesnych. Teatr był i jest wierny repertuarowi dramatycznemu. Niektórzy aktorzy teatru mają za sobą udział w prawie 50 premierach.

Bez charyzmatycznego Józefa Żmudy teatr przez kilkanaście lat pozostawał w rozproszeniu i występował rzadko. W tym czasie ATD współpracował z różnymi reżyserami. Na nowo zespół odżył w 2008 roku, kiedy funkcję kierownika artystycznego powierzono Wawrzyńcowi Ciesielskiemu. Z tym reżyserem ATD kontynuował wspaniałe tradycje teatralne, w tym okresie powstały m. in.: "Medea" wg Eurypidesa, "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa, "Świętoszek" Moliera. Od 2012 roku teatr prowadzą Aneta Adamska i Maciej Szukała, z nimi teatr przygotował swój pierwszy autorski spektakl „Przetańczyć zmierzch” (86 premiera zespołu), którego premiera odbyła się w październiku 2012 roku. Spektakl „Przetańczyć zmierzch” zdobył Grand Prix na XX Ogólnopolskim Otwartym Festiwalu Teatrów Amatorskich "Odeon" w Andrychowie, oprócz tego otrzymał również Grand Prix Młodych od Młodzieżowego Jury.

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy został laureatem nagrody Miasta Stalowa Wola "Gałązka Sosny" za 2010 rok w kategorii wydarzenie kulturalne, za spektakl "Świętoszek" na podstawie komedii Moliera w reżyserii Wawrzyńca Ciesielskiego. W 2011 roku za swą 65- letnią działalność zespół został odznaczony Medalem Gloria Artis przyznanym przez Prezydenta RP i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CHOPCY-sanodmierz-www