Get Adobe Flash player

plakat_ikona-24.11.2018-banerSerdecznie zapraszamy na warsztaty ikonograficzne, które odbędą się w dniach 19-23 listopada w Parafii Prawosławnej Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu (ul. Puławiaków 6).


Warsztaty poprowadzi Jan Grigoruk – ikonograf Monasteru w Supraślu. W ramach wydarzenia 24. listopada zapraszamy do Portu Kultury (Portowa 24, Sandomierz), gdzie od godz. 10.00 będzie można podziwiać wystawę pt. "Supraskie ikony", natomiast o godz. 15.00 na sali widowiskowej, odbędzie się wykład dotyczący historii i techniki powstawania ikon.

Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskie, Program "Działaj lokalnie", Sandomierskie Centrum Kultury, Miasto Sandomierz, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

Informacje i zapisy: e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 502 428 606

***

Dawniej ikony kojarzone były tylko ze wschodnim chrześcijaństwem, będąc otaczane w cerkwiach, klasztorach, domach szczególną czcią i szacunkiem. Od niedawna można zaobserwować wzrost tą formą sztuki sakralnej w Polsce i Kościele rzymsko-katolickim. W Cerkwiach prawosławnych ikony są obdarzone kultem nie jako przedmioty, lecz jako namacalna obecność osoby świętej przedstawianej na niej.

Praca nad ikoną może być dobrą odskocznią od szybkiego życia i nawału pracy wielu ludzi. Warsztaty uspokajają, wyciszają, służą modlitwie, mogą odpowiadać na pewne podświadomy ludzkie pragnienia i potrzeby. Mając styczność z różnego rodzaju warsztatami w innych miastach, można zaobserwować nawrót indywidualnej wiary, poprzez uświadomienie sobie prawdy o Bogu. Ludzie, którzy nigdy nie mieli styczności z ikoną, po przebytych kursach odkrywają wielką radość, wielkie wartości a nawet pewną misyjność, chcą obdarowywać efekt swojej pracy znajomych czy rodzinę.

Ks. Marcin Chyl
Proboszcz Parafii Prawosławnej Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu

plakat_ikona-24.11.2018