Get Adobe Flash player

1_3Uczestnicy warsztatów rękodzieła artystycznego 20 maja 2019 r. odwiedzili Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.

Centrum Wikliniarstwa to placówka edukacyjno-wystawiennicza działająca od 2007 roku. Ma na celu dbanie o historyczny i współczesny wizerunek rzemiosła prawie o 150-letniej tradycji. Mieści się w budynku z 1890 roku. Posiada stałe wystawy: historyczną, archeologiczną i etnograficzną, zmienne ekspozycje wikliny użytkowej i artystycznej oraz galerię malarstwa. Oferta Centrum Wikliniarstwa obejmuje również pokazy kunsztu wyplatania, warsztaty wikliniarskie, coroczne plenery wikliny artystycznej oraz artystyczne pokazy wiklinowej mody i biżuterii.

Producenci z Rudnika i okolic wytwarzają najwięcej wyrobów wiklinowych w całej Europie. A na co dzień jakość rudnickich wyrobów doceniają od lat na obu półkulach: Europie, Ameryce i Australii.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach wyplatania wikliny co okazało się to nie lada wyzwaniem. Zobaczyliśmy jak różnorodne ma zastosowanie wiklina. Atrakcją okazał się spacer szlakiem wiklinowych rzeźb.

Wyjazd zorganizowany przez Sandomierskie Centrum Kultury wywołał wiele pozytywnych emocji i był okazją do integracji uczestników warsztatów. Wróciliśmy do Sandomierza z pięknymi koszami wiklinowymi.