Get Adobe Flash player

25„Wspaniali dojrzali” – pod takim hasłem odbyły się obchody V. edycji Senioraliów w Sandomierzu. Kapryśna pogoda nie przeszkodziła zgromadzonym seniorom i publiczności w dobrej zabawie.

Oficjalnego rozpoczęcia wydarzenia dokonał Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza oraz Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, dziękując seniorom za ich ciężką pracę oraz podkreślając ich rolę w społeczeństwie, życząc przy tym wszystkim gościom udanej zabawy.

Następnie Pan Burmistrz przekazał symboliczny klucz do bram miasta na ręce Pani Prezes Klubu Seniora i przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W dalszej części programu odbyły się m.in. wykład, wystąpienia i pokazy artystyczne. Prelekcję pt. "Bezpieczny Senior" – poprowadzili sandomierscy policjanci, opowiadając o zagrożeniach wobec osób starszych.

Następnie zaprezentowano przegląd twórczości "Od Seniora do Gwiazdora". Na scenie pojawił się m.in. pan Kazimierz prezentując swój wiersz, który napisał w 1954 r. Karolina ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sandomierzu, wystąpiła w znanym utworze pt. „Dżaga”. Przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykonali między innymi utwory „Marina, Marina”, Miłość Ci wszystko wybaczy” czy „Czerwona jarzębina”.

Wśród licznych atrakcji znalazł się również konkurs na najpiękniejsze, własnoręcznie zrobione korale i najciekawszy krawat. Kolejną częścią wydarzenia był Kabaret Agentki 007, duet rozbawił zgromadzoną publiczność, zdystansowanym programem na temat sędziwego wieku.

Na koniec wystąpił duet muzyków Robert Bakalarski i Adrian Małek. Artyści wykonali znane utwory m.in. „Lubię wracać tam gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego czy „Paw” zespołu Dżem.

Zainteresowani mogli skorzystać również z bogatej oferty stoisk: Ośrodka Pomocy Społecznej, sandomierskiego klubu Amazonki, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, klubu Diabetyków, Polskiego Czerwonego Krzyża, Narodowego Funduszu Zdrowia czy też Sanepidu. Ponadto zainteresowane osoby mogły zbadać słuch, zmierzyć poziom cukru we krwi czy skorzystać z usługi kosmetyczki. W przygotowanej dzięki Cukierni z Tradycją kawiarence, smakosze słodkości mogli zjeść pyszne ciasto.

Po godzinie 16.00 rozpoczął się finałowy koncert projektu „Lasowiacy – akcja i reaktywacja”. Na scenie rozpoczął się pokaz mody inspirowanej motywami lasowiackim. Modelki prezentowały stroje autorstwa Justyny Wesołowskiej wykonane w atelier GA MON. Następnie na scenie zaprezentowali się uczestnicy zajęć tanecznych na co dzień zmagający się z dysfunkcjami słuchu. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska, zaprezentował się w pokazie tańców lasowiackich w specjalnie na ten cel uszytych strojach. Kolejną częścią programu było rozdanie dyplomów z rąk Burmistrza Sandomierza Marcina Marca dla Pań z Klubu Seniora, które uczestniczyły w warsztatach krawieckich w ramach projektu „Lasowiacy – akcja i reaktywacja”. Na scenie pojawili się również koordynatorzy projektu - dr Edyta Lisek, choreograf i opiekun Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska Dariusz Bukowski, Justyna Wesołowska oraz z ramienia Sandomierskiego Centrum Kultury dyrektor Wojciech Dumin i Beata Mojduszka. Publiczność otrzymała dwa rodzaje kartek pocztowych, na których widnieli uczestnicy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska w strojach inspirowanych motywami lasowiackimi. Zdjęcia zaprezentowane na kartkach były efektem sesji zdjęciowej zorganizowanej w ramach projektu. Całość dopełnił koncert Kapeli Podwórkowej „Rozwadów” pod kierownictwem Edwarda Horoszko oraz solistów ze Stalowej Woli. Ze sceny zabrzmiały utwory „Teraz jest wojna”, „Murka”, „Mam gitarę kupioną we Lwowie” czy „Bal na Gnojnej”. Program na żywo tłumaczył na język migowy Andrzej Tracz.