Get Adobe Flash player

warsztaty_ikonograficzne-banerSerdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w II edycji warsztatów ikonograficznych, które odbędą się w dniach 18-23 listopada 2019 r. w Parafii Prawosławnej Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu (ul. Puławiaków 6).

 

Warsztaty poprowadzi Jan Grigoruk – ikonograf Monasteru w Supraślu.

Współorganizatorzy: Miasto Sandomierz, Sandomierskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.
Koszt kursu 400 zł*
*Ilość miejsc ograniczona

Informacje i zapisy:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 502 428 606

***

Dawniej ikony kojarzone były tylko ze wschodnim chrześcijaństwem, będąc otaczane w cerkwiach, klasztorach, domach szczególną czcią i szacunkiem. Od niedawna można zaobserwować wzrost tą formą sztuki sakralnej w Polsce i Kościele rzymsko-katolickim. W Cerkwiach prawosławnych ikony są obdarzone kultem nie jako przedmioty, lecz jako namacalna obecność osoby świętej przedstawianej na niej.

Praca nad ikoną może być dobrą odskocznią od szybkiego życia i nawału pracy wielu ludzi. Warsztaty uspokajają, wyciszają, służą modlitwie, mogą odpowiadać na pewne podświadomy ludzkie pragnienia i potrzeby. Mając styczność z różnego rodzaju warsztatami w innych miastach, można zaobserwować nawrót indywidualnej wiary, poprzez uświadomienie sobie prawdy o Bogu. Ludzie, którzy nigdy nie mieli styczności z ikoną, po przebytych kursach odkrywają wielką radość, wielkie wartości a nawet pewną misyjność, chcą obdarowywać efekt swojej pracy znajomych czy rodzinę.

Ks. Marcin Chyl
Proboszcz Parafii Prawosławnej Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu.

warsztaty_ikonograficzne