Get Adobe Flash player

d_-1-2.X.2O13r_009

Łódź to miasto czterech kultur i religii. Obok siebie żyli, pracowali i wspólnie budowali przyszłość Łodzi Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Obecnie Łódź liczy około 700 tys. Mieszkańców.

By poznać historię Łodzi zwiedziliśmy Muzeum Miasta Łodzi znajdującego się na terenie imperium Izraela Poznańskiego - największego łódzkiego fabrykanta pochodzenia żydowskiego.

Zachowane są wnętrza rezydencji z przełomu XIX i XX wieku i ekspozycja prezentująca wielokulturową tradycję Łodzi.

Następnym obiektem była wycieczka po Manufakturze. To dawny kompleks przemysłowy znajdujący się na ok. 20 ha został zrewitalizowany i obecnie jest wykorzystywany przez centrum handlowo-rozrywkowo-kulturalne.

Zwiedziliśmy również największy w Europie Cmentarz Żydowski, gdzie znajdują się groby wybitnych i znanych łodzian pochodzenia żydowskiego (ponad 60 tys. Nagrobków) z niespotykanymi nigdzie monumentalnymi grobowcami fabrykantów.

Łódź to nie tylko historia, ale także filmy, których wizytówką jest Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna Teatralna im. L. Schillera. Fanom kina polskiego Łódź proponuje jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii (Pałac Scheiblera) poświęcone polskiej sztuce fotografii, mediów i superprodukcjom.

Sercem Łodzi jest ulica Piotrowska – najdłuższy deptak w Polsce (4,2 km). Spacerując tą ulicą podziwialiśmy architekturę miasta, Galerię Wielkich Łodzian, Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, najpiękniejsze pałace i kamienice oraz Aleję Gwiazd.

Ukoronowaniem naszej wycieczki była opera „Nabucco” w Teatrze Wielkim w Łodzi.

„Nabucco” – młodzieńcze dzieło Verdiego, które przynosiło mu błyskawiczną sławę. Jest to spektakl monumentalny, nastrojowy i dramatyczny z przepięknymi ariami oraz z najsłynniejszą pieśnią świata „Va pensieroo”.

Akcja opery dzieje się w Jerozolimie i w Babilonie około roku 587 p.n.e., ale wciąż aktualna, uniwersalne treści, porywająca muzyka.

Łódzka inscenizacja skupia się na złożoności stosunków w świecie zniszczenia, brutalności, chciwości, intryg, gdzie lidzie poszukują miłości i boskiej obecności.

Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z wycieczki Klubu Seniora do Łodzi.

 

Foto: H. Sołtyk