Get Adobe Flash player

kielceW dniu 13 grudnia 2013 r.miała miejsce wycieczka do Kielc. Plan wycieczki przewidywał zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, "wizytę" w galerii handlowej "Korona", spacer ulicą H. Sienkiewicza oraz obejrzenie spektaklu "Wdowy" S. Mrożka w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Pałacu Biskupów Krakowskich - obecnie siedziba kieleckiego Muzeum Narodowego.
Rezydencja ta została wzniesiona w latach 1637-1641 z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Jest ona jedynym przykładem rezydencji barokowej w Polsce z I poł. XVII w. z zachowanym oryginalnym wystrojem wnętrz. Seniorzy mieli okazję zwiedzić wspaniałe biskupie komnaty wraz z oryginalnym wyposażeniem i wystrojem, podziwiać dzieła malarzy polskich z okresu XVII do XX w. oraz kunszt dawnego rzemiosła artystycznego w mieszczącej się w północnym skrzydle pałacu Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Uwagę zwiedzających przykuły również zbiory militariów, zabytkowego oręża polskiego i zagranicznego oraz sala marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wycieczka była dla naszych członków również okazją do przedświątecznych zakupów w jednej z miejscowych galerii handlowych "Korona". Po obejrzeniu oferty handlowej butików i sklepów nastąpiła chwila wytchnienia i regeneracji sił przy obiedzie w stylowej restauracjii "Strauss".
Kolejnym punktem programu był spacer ulicą Sienkiewicza i obejrzenie historycznej zabudowy "kieleckiego deptaka".
Ukronowaniem dnia był spektakl "Wdowy" S. Mrożka w reżyserii P. Szczerskiego. Jest on swoistym hołdem złożonym mistrzowi i przyjacielowi reżysera. To komediodramat poruszający odwiecznie nurtujący nie tylko artystów ale i zwykłych ludzi temat śmierci, próba "oswojenia" jej poprzez śmiech. Na uwagę zasługuje znakomita gra aktorów min.: T. Nosińskiego, J. Kasperek, T. Bielińskiej, M. Bielińskiego czy D. Żłóbińskiego.