Get Adobe Flash player

paczkiZ okazji „Tłustego Czwartku” członkowie Klubu Seniora otrzymali zaproszenie na spotkanie towarzyskie, które odbyło się 27 marca 2014 r. w Kinie „Starówka”. Zebranie połączono ze wspomnieniami o Jarosławie Iwaszkiewiczu.

Po przywitaniu gości przez Dyrektora Wojciecha Dumina, głos zabrała koleżanka Zofia Opala, która przedstawiła życiorys Jarosława Iwaszkiewicza oraz poinformowała, że w 10. rocznicę śmierci w jego hołdzie w Sandomierzu została wmurowana tablica pamiątkowa (budynek PTTK od Małego Rynku), na której umieszczono cytat „Z podróży do Polski:

„Patrzyłem na niezmierzone równiny za Wisłą, aż het po same niebieskie obłoki przychodzące znad Sanu. Serce to jest Polski sam środek… Sandomierz podnosi się nad tym krajem wspaniałym… Wszystko w nim pamięta o wielkości Polski”.

Jarosław Iwaszkiewicz

Koleżanki Alicja Bieżanek i Iwona Bielas odczytały wspomnienia poety z pobytu w Sandomierzu oraz jego wiersze o naszym mieście.


Pani Zofia Opala podkreśliła: „Gdybyśmy się dzisiaj zwrócili do wiatru wiosennego to też by nam odsłonił ten stary i piękny Sandomierz. Byłby on inny, już niezapomniany, o którym teraz się dużo mówi. W którym życie nabrało innego tempa. Góruje „Ojciec Mateusz” z ujęciami na cały świat naszych pięknych zabytków. Ilość miejsc noclegowych w pięknych hotelach, hotelikach, kwaterach prywatnych i zajazdach agroturystycznych wzrosła 10-krotnie.

Restauracje, bary, kawiarnie, zajazdy, puby nie świecą pustkami pomimo tak zwiększonej ich ilości. Oblegane drogi ze wszystkich stron Sandomierza samochodami i turystami indywidualnymi, dobrze świadczą o dużym zainteresowaniu naszym miastem. Wybudowano dużo obiektów sportowych, jak: kryta pływalnia, hala sportowa, stadion, boiska sportowe przy każdej szkole. Powstał piękny Park Piszczele ze ścieżkami dla spacerowiczów prowadzące do Bulwaru Piłsudskiego nad Wisłą, z którego widać piękny nowy most. Dla dzieci powstał plac zabaw przy ul. Żółkiewskiego 9 oraz przedszkole.

Wszystko teraz jest inne, nowoczesne. Powinniśmy podziwiać, doceniać i korzystać.
Kochajmy to miasto i dbajmy ze wszystkich sił, jak kochał i tęsknił za nim Jarosław Iwaszkiewicz.


W wierszu o Sandomierzu Jarosław Iwaszkiewicz pisał:

„Sandomierz to mała mieścina co jednym okiem patrzy,

Okiem Bramy Opatowskiej”

Stojąc dziś na Bramie Opatowskiej podziwiając otaczający nas krajobraz, sady, przyrodę, zabytki oraz nowoczesne oblicze miasta, zauważymy przecierające się i współgrające w harmonii różne oblicza naszego Królewskiego Miasta.”


Następnym podpunktem programu był referat Pani Joanny Bartosik o tradycjach i obyczajach tłustego czwartku pt. „Słów kilka o zapustnych zwyczajach”. Poza samym wykładem okraszonym dużą dawką wiedzy o staropolskich zwyczajach, zorganizowano słodki poczęstunek. Zgodnie z tradycją każdy mógł skosztować słodkie pączki.

Na zakończenie spotkania został wyświetlony film pt. „Facet (nie)potrzebny od zaraz” - polska komedia romantyczna.